7.03.2021 - 05:24 | Son Güncelleme: 17.02.2021 - 08:20

Camilerden Elektrik Parası Alınmamalı

Camilerden Elektrik Parası Alınmamalı

Camilerden ısıtma-soğutma için elektrik ücreti alınması hem imam hatipleri hemde Cami cemaatini zor durumda bırakıyor.

Şanlıurfa’da birçok camiye yüksek oranda elektrik faturası gelmesi nedeniyle, imam hatipler faturaları ödemekte sorun yaşıyorlar. Camilerin elektrik giderlerinin sadece aydınlatmaları devlet tarafından ödeniyor. Isıtma ve soğutma giderleri ise ödenmiyor. Camilerin Isıtma ve soğutma giderlerinin faturaları Cemaatten toplanan paralar ile ödeniyor. Elektrik faturalarının yatırılması için Şanlıurfa’daki Camilerde genellikle Cuma namazları sonrası cemaatten yardım toplanıyor. Bazı Camilerde Hemen hemen her Cuma günü elektrik faturası yatırılması için yardım toplanıyor. Cuma namazına giden vatandaşlardan her hafta para toplanması Camilerde görev yapan İmam hatipleri de zor durumda bırakıyor. Bazı Camilerde Isıtma-soğutma giderleri ödenemediği zaman kışın ısıtma yönünde sıkıntı yaşanıyor. Yazın da yine serinletme amacıyla klima ve diğer cihazların çalışmaması nedeniyle, sıkıntı çekiliyor. Bundan dolayı da cemaat ve imam hatip ısınma ve serinleme yönünden mağdur duruma düşüyor.
Şanlıurfa’da bazı Camilerimizin yüksek oranda elektrik borcu bulunmaktadır. Yüksek oranda borcu bulunan Camilerin faturalarının cemaat tarafından ödenmesi mümkün değildir. Camiler normal olarak bir kamu kuruluşudur. Kamu hizmeti veren binalardır. Ülkemizde birçok ilde Elektrik işletmeleri özelleştirildi. Her şehirde Elektrik işletmeleri çeşitli şirketler tarafından işletilmektedir. Camilerin aydınlatma giderli devlet tarafından karşılanıyor. Camilerin ısıtma, soğutma ve diğer giderleri de Devlet tarafından veya Özel şirketler tarafından karşılanmalıdır.
Çünkü yıllardır Camilerin ısıtma, soğutma ve diğer giderleri cemaatten toplanan paralarla ödeniyor. Bu da Özellikle imam hatiplerin sorunlar yaşamasına neden oluyor.
Bu konuyla alakalı görüştüğüm bazı imam hatipler her zaman Cemaatten para toplamaya artık yüzlerinin kalmadığını söylediler. İmam hatipler kendilerini en çok elektrik giderlerinin sıkıntıya koyduğunu belirttiler.
Camilerimiz bir kamu kuruluşudur. Mübarek üç aylara girdiğimiz bu günlerde Yetkililerin Camilerden elektrik parası alınmaması yönünde gerekli çalışmaları yapmalarını bekliyoruz.

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Camilerden Elektrik Parası Alınmamalı
 • İsa Güneş TÜRKİYE DOĞRU YOLDA MI ACABA
 • Şener Mengene DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR
 • Yüksel Gög Şanlıurfada Seçim Havası Yok
 • Reşit Babacan HAYALİMDEKİ OKULUM
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2021 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.