12.08.2020 - 12:28 | Son Güncelleme: 3.01.2020 - 13:56

Şanlıurfada Konut Fiyatları Arttı

Şanlıurfada Konut Fiyatları Arttı

Şanlıurfa’da konut fiyatları geçen yıla oranla, bu yıl yaklaşık yüzde 20–25 artış gösterdi. Konut fiyatlarındaki yüksek artışların konut kredilerinin düşmesi etkili oldu.

Şanlıurfa’da 2018 yılının sonuna kadar ve 2019 yılının başında konut fiyatları düşük seviyelerde seyir ediyordu. Geçen yıl ve 2019 yılının ilk 4 ayında Konut kredilerinin yüksek olmasından dolayı İlimizde ve Ülke genelinde Daireler düşük fiyatlardan satılıyordu.
2019 yılının 4. ayından itibaren konut kredileri 0.98’lere kadar düşünce İlimizde daire fiyatlarında yaklaşık yüzde 20–25 artış oldu. Örneğin 2018 Yılında ve 2019 yılının başlarında Şanlıurfa’da 200 Bin TL olan bir dairenin fiyatı şu anda 250–260 bin TL’ye yükselmiş duruma geldi. Şanlıurfa’da konut kredilerinin düşmesinden dolayı konut piyasasında başlayan canlılık dairelerdeki fiyat artışları nedeniyle, yine durma noktasına geldi.
İlimizde gerek inşaat müteahhitleri gerekse de daire sahipleri konut kredilerinin düşmesini gerekçe göstererek daire fiyatlarında yaklaşık yüzde 20 yüzde 25 artış yapınca satışlar yeniden ağırlaşmaya başladı. Bankalardan Konut kredisi çekerek daire almak isteyen vatandaşlar daire fiyatlarındaki yüksek artıştan dolayı daire almak yerine kirada oturmayı tercih ediyorlar.
İlimizde tarım ve inşaat sektöründe yaşanan harekâtlılıkla genel piyasalar canlanıyor.
Piyasaların canlı kalması içinde özellikle daire fiyatlarının uçuk olmaması gerekiyor. Konut kredilerinin düşüşünü fırsata çevirmek ve fiyatları yükseltmek otomatikman piyasaların durgunluğuna neden oluyor. İlimizde inşaat yapan müteahhitlerde daire fiyatlarının yükselmesini artan maliyete bağlıyorlar. Tabiî ki müteahhitlerinde haklılık payı var. Ama İlimizde konut piyasalarının sürekli canlanması ve canlı kalması için fiyatlarda makul artış yapsalar daha da iyi olacaktır” diye düşünüyorum.
Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Karaköprü Belediyesi Taziye Evini Markete Dönüştürdü
 • Şener Mengene DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR
 • İsa Güneş SEÇİM BİTTİ KARLAR ERİDİ –
 • Yüksel Gög Şanlıurfada Seçim Havası Yok
 • Reşit Babacan HAYALİMDEKİ OKULUM
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2020 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.