Karaköprü’de Alibaba (Dede) Hayratı Yapılıyor
Haber
23 Ekim 2021 - Cumartesi 18:18
 
Karaköprü’de Alibaba (Dede) Hayratı Yapılıyor
Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat’ın isminin verildiği Karaköprü Ali Baba Camisinin önünde Merkez Muhtarları ve vatandaşların organizasyonu Ali Baba (Dede) hayratı ile yarın saat 11.00’de düzenlenecek.
KÜLTÜR Haberi
Karaköprü’de Alibaba (Dede) Hayratı Yapılıyor

Karaköprü Ali Baba Camisinin önünde yarın düzenlenecek olan hayrat saat 11.00'de Mevlid-i Şerifle başlayıp, Kur'an-i Kerim Hatmiyle devam edecek. Hayrata katılanlara Öğle namazından sonra yemek ikram edilecek.
Yarın düzenlenecek olan Ali Baba (Dede) hayratı Karaköprü’de yaşayan vatandaşlar arasında İmece usulüyle toplanan gıda, kurban ve nakit para ile yapılıyor.

 

Ali Baba (Dede) ve Hayrat Hakkında Bilgi:

 

Ali Baba (Dede) hayratı 4. Murat döneminden buyana yani 1600’lü 1650’li yıllardan beridir Karaköprü küçük bir Osmanlı köyü iken O günden bu yana düzenleniyor.
Şeyh Ali Baba (Dede) 1600’lü yıllarda Şanlıurfa’ya gelir, O zaman köy olan Karaköprü’de yaşar. Sultan IV. Mehmet Han 30 Kasım 1651 tarihli bir beraat ile Ali Baba Dede’ye bugün Karaköprü olarak bilinen İlçeyi bağışlar. Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat senenin belli günlerinde Karaköprü köyünde yaşayan ve gelen misafirlere hayrat yapar. Ali Baba (Dede) Beraatla kendisine verilen Karaköprü’nün kullanımına karşılık, O dönem Karaköprü köyünde yaşayan vatandaşlardan her yıl hayrat yapılmalarını vasiyet eder. Şeyh Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat’ın türbesi Balıklıgöl yerleşkesinde bulunmaktadır. Şeyh Ali Baba (Dede)’nin vasiyeti nesilden nesile aktarılarak ve anlatılarak bu güne kadar Karaköprülülerin akıllarında yer edinmiştir. Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat’ın vasiyeti üzerine Karaöprü’de yaşayan vatandaşlar O günden bu güne her yıl geleneksel olarak Ali Baba (Dede) hayratı düzenlerler. Peki, Ali Baba (Dede) hayratı nasıl düzenlenir kimler tarafından düzenlenir?. Ali Baba (Dede) hayratı yaklaşık 350–400 yıldır Karaköprü’de yaşayan vatandaşların yardımları ile düzenlenir. Karaköprü’de yaşayan herkes kendi hükmüne göre Ali Baba (Dede) hayratı yapılması için yardımda bulunur ve imece usulüyle toplanan gıda, kurban ve nakit paralar ile yapılır.

Kaynak: Editör: C.Cahit Coşkun
Etiketler: Karaköprü’de, Alibaba, (Dede), Hayratı, Yapılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı