7.03.2021 - 06:53 | Son Güncelleme: 16.02.2021 - 13:49

Birecikte Kelaynak Kuşları Doğaya Bırakıldı

Birecik İlçesinin Sembolü, Türkiye’de sadece Birecik’te yaşayan, Baharın Müjdecisi, Bereketin ve Sadakatin Sembolü Kelaynak Kuşları Doğaya Bırakıldı.

Birecikte Kelaynak Kuşları Doğaya Bırakıldı
0 Sitene Ekle

Hz. Nuh’un Tufan öncesi gemisine aldığı ve Tufan sonrası bereket sembolü olarak doğaya saldığı rivayet edilen, tarihin sıfır noktasında Göbeklitepe’de taşlara resmedilen, Mısır’ın Abydos şehrindeki hiyelografilerde figürleştirilen, bir zamanlar Dünyanın birçok yerinde doğal ortamında yaşayan, avcılık, yaşam alanlarının insanlar eliyle yok edilmesi, tarım ilaçları (ddt) yüzünden 1950 lerden itibaren nesli tükenme tehlikesinde olan ve koruma altında bulunan, Dünya’da sadece Fas, Suriye ve Türkiye sınırlı sayıda koloni halinde yaşayan kelaynaklar, 14 Şubat’ta Birecik’e göç ettikleri için sevginin, tek eşli oldukları ve eşleri öldüğünde yemeyi içmeyi terk ettikleri için de sadakatin sembolü olarak bilinmekte olup 2020 yılında 68 yavru üretimi ile rekor kırmıştı.

Soyu tehdit altında olduğu için Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü bünyesinde Birecik Kelaynak Üretme İstasyonunda koruma altına alınan, yavrulama dönemine giren bolluk ve bereketin sembolü 278 Kelaynak Kuşu, bulundukları kafesin kapıları açılarak doğaya bırakıldı. Temmuz ayına kadar doğada yuvalarını yapıp, kuluçka dönemine girecek olan Kelaynaklar, Temmuz ayında güneye göç etme zamanında tekrar kafeslerine alınacaktır.

Kelaynak Kuşlarının doğaya bırakılma programına Şanlıurfa Vali Yardımcısı Metin Esen, İlçe Kaymakamı Kadir Duman ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek ve ilgililer katıldı.

Birecik İlçe Kaymakamı Kadir Duman; yerli ve yabancı tüm turistleri bereketin ve sadakatin sembolü kelaynakları görmeye davet etti.

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Camilerden Elektrik Parası Alınmamalı
 • İsa Güneş TÜRKİYE DOĞRU YOLDA MI ACABA
 • Şener Mengene DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR
 • Yüksel Gög Şanlıurfada Seçim Havası Yok
 • Reşit Babacan HAYALİMDEKİ OKULUM
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2021 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.