7.03.2021 - 05:22 | Son Güncelleme: 15.02.2021 - 08:57

HRÜ de Spor Sağlığı ve Hastalıklarının Araştırılmasında Western Blot Yönteminin Kullanımı

Harran Üniversitesinde Spor Sağlığı ve Hastalıklarının Araştırılmasında Western Blot Yönteminin Kullanımı başlatıldı.

HRÜ de Spor Sağlığı ve Hastalıklarının Araştırılmasında Western Blot Yönteminin Kullanımı
0 Sitene Ekle

Western Blot tekniği doku veya hücre lizatları, vücut sıvıları gibi biyolojik materyallerden elde edilen protein karışımlarında hedeflenen spesifik bir proteini görsel hale getiren bir yöntemdir. Proteinler; canlı organizmalarda yapısal ve fonksiyonel işlevlere sahip olan önemli biyomoleküllerdir. Dizileri DNA tarafından kodlanmış ve biyolojik süreçlerde aktif olarak rol alan yüz binden fazla protein olduğu düşünülmektedir. Moleküler çalışmalarda yaygın olarak kullanılan Western Blot yönteminde biyolojik materyallerde hedef proteinlerin varlığı ve araştırma grupları arasında nicelik kıyaslamaları yapılabilmektedir. Kullanılan jel elektroforezinin yüksek çözünürlüğü ve immünolojik yöntemlerin güçlü duyarlılığı sayesinde nanogram düzeyindeki konsantrasyonlarda hedef proteinler tespit edilebilmektedir.

Egzersiz, sağlıklı bir yaşamın en temel bileşenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Düzenli ve ölçülü yapılan egzersizler, vücutta metabolik dengeleri koruyarak sağlıklı bir yaşam sürdürmemize yardımcı olmaktadır. Egzersiz, kilo kontrolünün yanı sıra kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmakta, mental sağlığı korumakta, uyku kalitesini arttırmakta ve bazı hastalıkların tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Çeşitli spor dallarında yapılan farklı egzersiz türlerinin metabolizma üzerindeki etkileri değişiklik göstermektedir. Düşük şiddette yapılan egzersizler vücut sağlığına fayda sağlamazken, yüksek şiddette yapılan egzersizler metabolik dengeleri bozarak hastalıklara ve yaralanmalara neden olmaktadır. Ayrıca sporcuların kullandıkları takviye gıdalar ve beslenme şekillerinin metabolizma üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir. Egzersiz ile ilgili bütün bu faktörler ekibimiz tarafından deney hayvanlarına farklı şekillerde uygulanmakta ve Western Blot yöntemi ile metabolik etkileri araştırılmaktadır. Böylece yapılan egzersizlerden optimum düzeyde fayda sağlamayı ve spor hastalıkları ve yaralanmalarının önüne geçmeyi hedeflemekteyiz.

HRÜ Tıp Fakültesi Fizyoloji ABD’da kurduğumuz bu laboratuvar ile nanogram düzeyindeki proteinler tespit edilebilmektedir Western blot tekniği ile ilgili tüm sorularınızı Doç.Dr. Hakim Çelik’e hakimcell@harran.edu.tr yöneltebilirsiniz.

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Camilerden Elektrik Parası Alınmamalı
 • İsa Güneş TÜRKİYE DOĞRU YOLDA MI ACABA
 • Şener Mengene DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR
 • Yüksel Gög Şanlıurfada Seçim Havası Yok
 • Reşit Babacan HAYALİMDEKİ OKULUM
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2021 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.