24.10.2020 - 10:22 | Son Güncelleme: 18.09.2020 - 09:00

Büyükelçi Önenden Gaziler Günü Mesajı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi hemşerimiz Abdulkadir Emin Önen, Gaziler Günü ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından Mareşal ve Gazilik unvanının verilişinin 99. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Büyükelçi Önenden Gaziler Günü Mesajı
0 Sitene Ekle

ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen mesajında, vatanımızın şehitlerimiz ve gazilerimizin emaneti olduğunu ve emanete sahip çıkmaya devam etmemiz gerektiğini, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşımız dönemleri hatta 15 Temmuz ihanet girişimi de göz önüne getirilerek içinde bulunduğumuz dönemleri ve gelecek yılları barış ve kardeşlik içersinde sürdürmemiz gerektiğini söyledi.

Aziz milletimiz, tarihi boyunca vatanına, bayrağına ve istikbaline sahip çıkmıştır

ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen mesajında; gazilerimize hayırlı uzun ömürler dilerken, şehitlerimize de Allah’tan rahmet milletimize sabır dileğinde bulunup, her zaman birlik ve beraberlik içersinde ve birbirimize destek olmamız gerektiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin de dediği gibi; Aziz milletimiz, tarihi boyunca şehitlerimizin ve gazilerimizin açtığı yolda ilerleyerek coğrafyalar fethetmiş, devletler kurmuş ve en zor şartlar altında vatanına, bayrağına ve istikbaline sahip çıkmıştır. Gazilerimiz, fedakarlıklarıyla bizlere nice şanlı zaferler ve kahramanlıklarla dolu bir geçmiş armağan etmiştir. Ay yıldızlı al bayrağımız, onların cesaretleri sayesinde vatanımızın semalarında gururla dalgalanmakta, ezanımız 5 vakit minarelerimizden özgürce okunmaktadır. Bilindiği gibi; 13 Eylül 1921'de kazanılan Sakarya Zaferinin hemen ardından 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’nce Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, ‘Mareşal’ rütbesi ile ‘Gazi’ unvanı verilmiş, dolayısıyla her yıl 19 Eylül ‘Gaziler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; bu toprakları bizlere vatan kılan, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz kahramanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hepsinden razı olsun. İşte Türkiye Cumhuriyetinin bugünlere gelinceye kadar kazandığı savaşlarda Kürt-Türk-Arap-Laz-Çerkez-Abaza-Alevi-Sünni ayrımı yapılmaksızın atalarımız omuz omuza cephelerde kahramanca savaşmışlar ve bu vatanı bizlere bırakmışlardır. Savaşlarda bu vatan uğruna canlarını feda ederek şehit olan atalarımız yine yan yana yatmaktadırlar. Birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyecek, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi elbirliğiyle daha da güçlendireceğiz. Tek vatan, tek millet, tek bayrak olarak birbirimize kenetlenip dünyanın ilk 10 ülkesi arasında yerimizi alacağız’ inşaallah. Esas amaç, vatanımızın birliği, ülkemizin tekliği, birlik ve beraberlik anlayışının tek vücut olarak taşınmasıdır. Bizi hiçbir kimse birbirimizden ayıramamalıdır. Her zaman kardeşçe, birlik beraberlik içersinde hareket ederek bizi parçalamak, huzurumuzu kaçırmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e İstiklal mücadelesindeki önderliğinden dolayı ‘Müşir ve Gazi’ unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü tebrik ediyor, bütün gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Şehitlik ve gazilik unvanları büyük bir şeref kaynağıdır

Geçmişten ders almamız ve atalarımıza layık birer insan olmamız gerektiğini belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Ülkemizin ve milletimizin, bugün bağımsız bir şekilde tarih sahnesinde yer alması, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir. Bugün üzerinde özgürce yaşadığımız bu topraklar, maddi bedeller ödenerek değil, şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanca mücadeleleri sayesinde kanları-canlarıyla vatanlaşmıştır. Unutulmamalıdır ki, tarihimizin en görkemli medeniyeti Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi gibi gazilerin attığı temeller üzerinde yükselmiştir. Aziz milletimize Anadolu kapılarını açan, 3 kıta 7 iklimde hâkimiyet kurduran, Çanakkale’de ve İstiklal Savaşı’nda yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vatanına, bayrağına ve istiklaline sahip çıkmasını sağlayan ruh, kadim gaza anlayışımızdır. Bu anlayışın bir eseri olarak şanlı tarihimiz, gazilerimizin ve şehitlerimizin kahramanlıklarıyla, canları pahasına verdikleri mücadeleler ve büyük zaferlerle doludur. Milletimiz dün olduğu gibi bugün de ‘ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz’ diyerek, istiklalini ve istikbalini savunmaktadır. Milletimiz, atalarımızdan miras kalan kadim gaza anlayışıyla, bugün de istiklaline ve istikbaline yönelen tüm tehditlere karşı koymaktadır. Askerlerimizin, polisimizin ve güvenlik korucularımızın terörle kahramanca mücadeleleri ve tüm fertleriyle milletimizin 15 Temmuz’daki direnişi bunun en güzel örneğidir. Bu millet gazi millettir. Bu milletin bir ferdi olmak hepimiz için büyük bir gurur kaynağıdır. Bu düşüncelerle bu toprakları bizlere vatan kılan, bugünümüzü kendilerine borçlu olduğumuz tüm kahramanları rahmetle yad ediyor, ‘Allah onlardan razı olsun’ diyoruz. Şehitlik ve gazilik unvanları, hiçbir maddi değerle, hiçbir dünyevi payeyle ölçülemeyecek derecede büyük bir şeref kaynağıdır.”

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Davasına Sadık Başkan Mustafa Niyazi Yanmaz
 • Şener Mengene DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR
 • İsa Güneş SEÇİM BİTTİ KARLAR ERİDİ –
 • Yüksel Gög Şanlıurfada Seçim Havası Yok
 • Reşit Babacan HAYALİMDEKİ OKULUM
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2020 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.