15.08.2020 - 10:54 | Son Güncelleme: 10.01.2020 - 07:45

Harran Tıp Hastanesinde Verem Konusunda Farkındalık Semineri Yapıldı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” kapsamında eğitim semineri düzenlendi.

Harran Tıp Hastanesinde Verem Konusunda Farkındalık Semineri Yapıldı
0 Sitene Ekle

Seminere Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Deniz, Başhekim Dr.Öğr.Üyesi Ahmet Güzelçiçek, öğretim elemanları ve hastane personeli katıldı.

Harran Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Dr. Şerif Kurtuluş, dünyada ve Türkiye’de tüberküloz (verem) hastalığının durumu ile hastalığın tanı, tedavi, korunmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Verem hastalığı tanısının kolay, ilaçlarının ucuz ve kesin tedavisinin mümkün olduğunu belirten Dr. Kurtuluş; “Verem hastalığı günümüzde güncelliğini koruyan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hastalıktan şüphelenmek için 2 haftadan uzun süren öksürük önemlidir. Ayrıca, halsizlik, iştahsızlık, gece terlemesi, kilo kaybı olur. Bazen de balgamda kan görülebilir. Bu durumda balgam incelemesi yapılır ve mikrop (basil) görüldüğünde verem tanısı kesinleşmiş olur. Tanı konulan verem hastası altı ay düzenli tedavi ile iyileşecektir. Eğer düzenli tedavi yapılamazsa ya da kullanılan ilaçlar etkisiz ise (hastalığı oluşturan basilin ilaçlara karşı direnci varsa) daha farklı ilaçlarla, daha uzun tedaviler gerekir” diye konuştu.

VEREM HASTALIĞININ FARKINDA OL ÖNLEMİNİ AL!

Dr. Kurtuluş ayrımcılığa da dikkat çekti. Veremlilerin toplumdan dışlanmaması sadece gerekli tedbirlerin alınmasıyla bile kesin tedavisinin olduğunu hastaların iyileşebildiklerini vurgulayarak verem konusunda farkındalık düzeyinin artmasıyla, tanı, tedavi ve korunmanın artacağını ve sağlıklı çevre oluşacağını belirtti.

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Dr.Öğr.Üyesi Ahmet Güzelçiçek, hastane çalışanlarına yönelik yapılan bu tür bilgilendirmeler yapmaya devam edeceklerini söyleyerek emeği geçen tüm hastane personellerine teşekkür etti.

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Karaköprü Belediyesi Taziye Evini Markete Dönüştürdü
 • Şener Mengene DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR
 • İsa Güneş SEÇİM BİTTİ KARLAR ERİDİ –
 • Yüksel Gög Şanlıurfada Seçim Havası Yok
 • Reşit Babacan HAYALİMDEKİ OKULUM
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2020 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.