17.09.2019 - 16:22 | Son Güncelleme: 22.05.2019 - 18:24

Milletvekili Ömer Öcalan Şanlıurfa Çiftçisinin Sorunlarını TBMMye Taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şanlıurfa ve bozova İlçesindeki çiftçilerin sorunlarını verdiği önerge ile TBMM'ye taşıdı. Milletvekili Öcalan sorularının Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.


Milletvekili Ömer Öcalan Şanlıurfa Çiftçisinin Sorunlarını TBMMye Taşıdı
0 Sitene Ekle

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan'ın TBMM'ye verdiği soru önergesi şöyle:

AK Parti’nin yanlış tarım politikasından, bütün çiftçiler olumsuz etkilediği gibi en fazla Şanlıurfa çiftçisi etkilenmektedir. Başta Pamuk (% 42) olmak birçok tarımsal üründe Türkiye üre-timin önemli bir kısmını karşılayan Şanlıurfa çiftçisi son yıllarda gittikçe artan maliyetler karşı-sında ya üretimi terk ediyor ya da zorla ayakta kalmaya çalışmaktadır. Şanlıurfa’da yaşanan yoğun işsizlik ve yetersiz yatırımlar ile birlikte girdi maliyetlerindeki artış, ürün satış fiyatlarının düşük olması ve devletin son zamanlarda uygulamaya koyduğu tarım politikaları çiftçiyi üretimden uzak-laşmaya, dolayısıyla, temel geçim kaynağından mahrum kalma noktasına getirmiştir. Buna ilave olarak son iki yıldır su bedellerinin aşırı bir şekilde artması çiftçi açısından süreci daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştir.

Düzenli su verilmemesinden kaynaklı 2018 yılında Şanlıurfa pamuk çiftçisinin %35’i susuzluktan dolayı ürününü tarladan kaldıramamıştır. Son olarak sulama birliklerinin yaklaşık %50 oranında suya zam yapması çiftçiyi üretim yapamaz hale getirmiştir. Bununla birlikte Bozova Merkez Su-lama Birliğinin 2016 yılından itibaren atıl olması 12 bin dekar alanın susuz kalmasına yol açmak-tadır. Yine Bozova’da yaklaşık 10 bin dönüm ekilen şeker pancarı üreticisi ürünlerini satışı ve resmi islemlerini Malatya ve Gölbaşın’da (Adıyaman) yapmaları ayrı bir maliyete neden olmak-tadır. Her işlemini yapmak için 130 km mesafedeki Gölbaşın’a gidip gelmek zorunda kalmakta-dırlar.

Bu bağlamda;

1- 2016 yılından itibaren atıl durumda olan Bozova Merkez Sulama Birliğinin yeniden faaliyete geçmesi ile ilgili bir işlem yapılacak mıdır?

2- Sulama Birliklerinin aşırı fiyat artışı çiftçiyi üretimden uzaklaştıran bir uygulama değil midir?

3-Benzer şekilde çiftçinin maliyetini artırıcı bir uygulamaların çiftçiyi üretimden uzaklaş-tırdığının bilindiğine göre ısrarla çiftçinin maliyetini artıran politikaların uygulamasının amacı nedir?

4-Bozova’da şeker pancarı üreticilerinin işlemlerini kolayca yapabildiği, maliyetlerinin azalmasını sağlayacak bir ofis açılması ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır?

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı
 • İsa Güneş SEÇİM BİTTİ KARLAR ERİDİ –
 • Yüksel Gög Şanlıurfada Seçim Havası Yok
 • Reşit Babacan HAYALİMDEKİ OKULUM
 • Şener Mengene Strateji Derneği
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2019 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.