19.10.2018 - 09:01 | Son Güncelleme: 12.04.2018 - 23:06

Karaköprüde Ali Baba Dede Hayratı Düzenlendi

Karaköprüde Ali Baba Dede Hayratı Düzenlendi

Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesinde geleneksel Ali Baba (Dede) hayratı düzenlendi. Hayrat Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat’ın isminin verildiği Karaköprü Ali Baba Camisinin önünde yapıldı.

Karaköprü’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ali Baba (Dede) hayratı bu yıl da Karaköprü Ali Baba Mahallesi Muhtarlığının organizasyonu ile düzenlendi. Ali Baba (Dede) hayratı neden dolayı düzenleniyor, ne zamandan beridir düzenleniyor, hayratın amacı nedir? Bu haftaki yazımda bunu anlatmaya çalışacağım.
Ali Baba (Dede) hayratı 4. Murat döneminden buyana yani 1600’lü 1650’li yıllardan beridir Karaköprü küçük bir Osmanlı köyü iken O günden bu yana düzenleniyor.
Şeyh Ali Baba (Dede) 1600’lü yıllarda Şanlıurfa’ya gelir, O zaman köy olan Karaköprü’de yaşar. Sultan IV. Mehmet Han 30 Kasım 1651 tarihli bir beraat ile Ali Baba Dede’ye bugün Karaköprü olarak bilinen İlçeyi bağışlar. Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat senenin belli günlerinde Karaköprü köyünde yaşayan ve gelen misafirlere hayrat yapar. Ali Baba (Dede) Beraatle kendisine verilen Karaköprü’nün kullanımına karşılık, O dönem Karaköprü köyünde yaşayan vatandaşlardan her yıl hayrat yapılmalarını vasiyet eder. Şeyh Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat’ın türbesi Balıklıgöl yerleşkesinde bulunmaktadır. Şeyh Ali Baba (Dede)’nin vasiyeti nesilden nesile aktarılarak ve anlatılarak bu güne kadar Karaköprülülerin akıllarında yer edinmiştir. Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat’ın vasiyeti üzerine Karaöprü’de yaşayan vatandaşlar O günden bu güne her yıl geleneksel olarak Ali Baba (Dede) hayratı düzenlerler. Peki, Ali Baba (Dede) hayratı nasıl düzenlenir kimler tarafından düzenlenir?. Ali Baba (Dede) hayratı yaklaşık 350-400 yıldır Karaköprü’de yaşayan vatandaşların yardımları ile düzenlenir. Karaköprü’de yaşayan herkes kendi hükmüne göre Ali Baba (Dede) hayratı yapılması için yardımda bulunur ve imece usulüyle toplanan gıda, kurban ve nakit paraler ile yapılır. Ali Baba (Dede) hayratı son yıllarda Karaköprü Ali Baba Mahallesi Muhtarlığının organizasyonu ile yapılıyor. Bu yıl düzenlenen hayrat Ali Baba (Dede) Hayır sahibi zat’ın isminin verildiği Karaköprü Ali Baba Camisinin önünde yapıldı. Hayratta katılanlara ikram edilmek üzere ve Karaköprü’de yaşayan vatandaşlara dağıtılmak üzere yaklaşık 6 bin kişilik kuru fasulye ve pirinç pilavı yemeği yapıldı. Hayrat ilk olarak mevlidi şerif okunması ile başladı. Mevlidin ardından hayrata katılanlara yemek ikramında bulunuldu. Yemek ikramının yanı sıra vatandaşlar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda evlerinden getirdikleri tabaklarla ailelerine hayrat yemeği götürme imkanı buldu. Bu yılki Ali Baba (Dede) hayratına Vatandaşların yoğun bir ilgi ve alaka gösterdiğini gözlemledim. Ali Baba (Dede) hayratının bundan sonraki yıllarda da aralıksız olarak devam etmesini temenni ediyorum. Ali Baba (Dede) hayratının organizasyonunu yapan Karaköprü Ali Baba Mahallesi Muhtarı Mahmut Yılmaz’a hayratın yapılması için Gıda, kurban ve nakit para yardımında bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Mama Fiyatları
 • Reşit Babacan HAYATIMDAKİ SEN
 • Şener Mengene Strateji Derneği
 • İsa Güneş TÜRKİYEYE ASLAN KESİLEN ARAPLAR –
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Fehmi Fidancı TRAFİK HAFTASI
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2018 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.