13.12.2018 - 00:29 | Son Güncelleme: 22.03.2018 - 22:35

Birlik ve Beraberliğin Önemi

Birlik ve Beraberliğin Önemi

Bir toplumda huzur ve güven, ortak değerler, karşılıklı sevgi-saygı, anlayış, fedâkarlık ve dayanışma ile sağlanır. Bu konu da millet ve medeniyet olarak tarihi yaşanmışlıklarımız, zaferlerimiz, acılarımız ve sevinçlerimiz var.

Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümünü coşku ile yurdumuzda ve gönül coğrafyamızda kutladık ve o ruhun önemini bir kez daha anlamaya çalıştık. 18 Mart da gösterdiğimiz dayanışmayı 19 Mart da ve devamında da göstermeliyiz. Sadece Güvenlik ve Savunmada değil, Kültür-Sanat, Eğitim, Spor, Bilim ve Teknik gibi önemli her alanda göstermeliyiz. Buna mecburuz ve muhtacız.
İstiklal Şairimiz Merhum Mehmet Akif’in ifadesiyle "girmeden tefrika bir millete düşman giremez toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez" sözünün önemini bir kez daha yâd etmeye çalıştık.
Coğrafyamız ve gönül coğrafyamız kaderimizdir. Bulunduğumuz coğrafya ve yaşadığımız zaman dilimi Çanakkale Zaferi'nin yaşandığı zaman diliminden daha zor ve daha karmaşık bir durumda. Çanakkalede yedi düvelle görünür bir savaş yaptık ve kazandık.
Günümüzde ise durum daha zor, savaş stratejileri değişti. Aynı düşmanlarla yine savaş yapıyoruz ama adı konulmamış, sınırları belli olmayan, bütün ülkeyi kapsayan, Asimetrik, Gayri Nizami, Psikolojik, Sosyolojik, Biolojik, Kültürel, Ekonomik ve Hibrit bir Savaş. Böyle bir ortamda birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Gidecek başka bir vatanımız yok.
Bu şartlar altında hepimize düşen çok önemli görevler var. Fert, Aile, Toplum, Millet, Devlet ve Ümmet olarak ağır bir imtihandan geçiyoruz. Ya Tarih yazacağız yada Tarih olacağız.
Küçük sorunları ve kısır çekişmeleri bir kenara bırakmak zorundayız. Geçmişi geri getirme hakkına sahip değiliz ama geleceğin daha iyi olmasını sağlayacak imkâna sahibiz.
Asgari müşterekler noktasında kenetlenmeliyiz. O kadar çok ortak değerimiz var'ki buna rağmen çok küçük meselelerden dolayı, sınır uçları oynanarak büyük bölünmelere ve ayrıştırmalara maruz kalabiliyoruz.
Geçmişte yaşadığımız tuzaklardan daha büyükleri ile karşı karşıyayız. Dinar-Laik, Alevi-Sünni, Türk Kürt, Sağ-Sol, terör örgütleri gibi etnik ve ideolojik ayrıştırmalar büyüme ve güçlenmemizi engelledi ama yinede bir arada kalmayı başardık.
Tarihi, Dini, Milli değerlerimizin sağlam olması bizleri büyük bölünmelerden ve ayrıştırmalardan korudu ama bu değerlerimizin zayıflaması ve yıpranmasının önüne geçmek zorundayız. Yeniden bu ruhu kazanmak ve muhafaza etmek zorundayız.
Dinimiz, Bayrağımız, Vatanımız, Kitabımız bir ve daha birçok ortak değerimiz var, bu değerlerimize sımsıkı sarılmalı ve bizleri bölmek ve ayrıştırmak isteyenlere fırsat vermemeliyiz.
Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşıyoruz bunun kıymetini bilelim. Geçmişte yapılan yanlışlara takılmayalım. Bundan sonrasının daha güzel olması için gayret edelim. Gençliği iyi yetiştirip ve doğru yönlendirmeye gayret edelim.
Dünyada'ki gelişmeleri takip edelim. Bilim ve Teknik'te eksiklerimizi tamamlayalım. Çağın gereklerimi yerine getirelim. Çok hızlı değişim ve gelişmeler yaşanıyor bunları yakından takip edelim. Eğitime yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Eğitime daha fazla önem verelim. Okumaya, araştırmaya ve öğrenmeye daha fazla yatırım yapalım. Ve en önemlisi, sevmeye, anlamaya ve hoşgörü'ye dafa fazla zaman ayıralım.
Şener Mengene
Stratejist-Araştırmacı-Yazar

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Doç Dr Kenan Karataş ve Şanlıurfa
 • Reşit Babacan HAYATIMDAKİ SEN
 • Şener Mengene Strateji Derneği
 • İsa Güneş TÜRKİYEYE ASLAN KESİLEN ARAPLAR –
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Fehmi Fidancı TRAFİK HAFTASI
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2018 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.