19.10.2018 - 08:59 | Son Güncelleme: 20.10.2017 - 22:10

Kardeşlik Dururken Bu Kavga Ne Diye

Kardeşlik Dururken Bu Kavga Ne Diye

Şanlıurfa’da son zamanlarda yaşanan kavgalar tüm toplumu üzdüğü gibi bir Şanlıurfalı olarak beni de derinden üzüyor.

Türkiye genelinde ve Şanlıurfa’da yaşanan silahlı, bıçaklı, taşlı, sopalı kavgalarda insanlar hayatını kaybediyor veya yaralanıyor. Türkiye genelinde kavgalar nadiren yaşansa da İlimiz Şanlıurfa’da son zamanlarda sık sık silahlı, bıçaklı, taşlı, sopalı kavgalar meydana geliyor.
İlimizde son zamanlarda yaşanan kavgalar ölüm ve ağır yaralanmalara neden oluyor.
Bazen kavgaların nedenlerine bakıyoruz. İnanın fındık kabuğunu doldurmayan nedenlerden dolayı boş yere kavgalar oluyor. Araştırmalara göre, Şanlıurfa’da yaşanan kavgalar çoğunlukla arazi anlaşmazlığı, miras anlaşmazlığı veya alacak verecek yüzünden yaşanıyor. Zaman zaman ana haber bültenlerinde Şanlıurfa’da yaşanan Kavga ve cinayet haberlerini izliyoruz. Tabi haberleri Tüm Türkiye hatta tüm Dünya izliyor. Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın bu haberlerle gündeme gelmesi Tüm Şanlıurfa halkını ve bir Memleket çocuğu olarak beni de derinden üzüyor. Şanlıurfa’nın kavga ve kan davası haberleri ile gündeme gelmesini artık istemiyoruz. Yaşanan kavgalardan sonra aileler arasında kan davaları başlıyor. Kan davalı olan ailelerde yaşanan olaylardan sonra pişmanlık duyarak, barışmak istiyor. Pişmanlıktan dolayı Bu defa da barışa aracı arınıyor.. Şanlıurfa İlimizde barışa aracılık etmeyi de kimse geri çevirmiyor. Tabiî ki En büyük ibadetlerden biride barışa aracılık etmektir.
Şanlıurfa’da husumetli ailelere barışmaları için aracılık eden herkese buradan sosuz teşekkürlerimi sunuyorum. Buradan tüm Şanlıurfalılara ricada bulunuyorum. Lütfen kavga etmeyelim. Kavganın, davanın herkese büyük zararı oluyor. Ben kavganın kimseye yarar getirdiğini görmedim ve duymadım. Bu kavgalardan dolayı insanların yıllarca zarar gördüğünü, pişmanlık duyduğunu gördüm ve duydum. Bir sorununuz probleminiz olursa lütfen olur yönüne anlaşma yönüne gidin. Kavga etmek yerine Hukuki yönden haklarınızı arayın. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Kavgadan sonra aranıza girip fitne yapanlara kesinlikle müsaade etmeyin. Günümüzde Kavga edenlerin arasına bazen de fitneciler girerek, ailelerin arasındaki davayı daha da büyütmek isteyen kötü niyetli insanlarda var. Küçük kavgaların büyümesinin bir nedeni de Şanlıurfa tabiri ile ortalığı karıştıran insanlardan kaynaklanıyor. Ortalığı karıştırmak isteyen fitneciler kavgalı olan taraflar arasına girip her türlü fitneyi yapmaktan geri kalmıyorlar. Bundan dolayı İnsanlarımız bu tür insanlara inanmasınlar ve onların aralarına fitne tohumu ekmesine izin vermesinler. Şanlıurfa İlimiz’de silahlı, bıçaklı, taşlı, sopalı kavgaların yaşanmaması için Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığının da önlemleri arttırmasını olaylar yanmadan ivedi bir şekilde müdahale etmesini diliyorum. Ülkemizde ve İlimizde en ufak bir kavganın yaşanmaması kardeşlik duruken bu kavga ne diye, hepimiz kardeş olalım dileğiyle, saygı ve sevgiler sunuyorum. Yazımı Kur'an-ı Kerim'de adam öldürmenin haram olduğunu bildiren bir ayet ile noktalıyorum.

Kur'an-ı Kerim'de adam öldürmenin haram olduğunu bildiren birçok ayet vardır. Bu ayetlerin biride şöyledir:

Âdem (a.s.)'ın oğlu Kabil’in Habil’i öldürme suçu, öldürmenin insanlığa tecavüz anlamına gelen bir suç olduğunu gösterir. Nitekim Cenab-ı Hak şöyle buyurur: "Bu yüzden İsrâil oğulları’na şu gerçeği hükmettik: Kim bir canı, bir can karşılığında veya yeryüzünde bir fesat çıkarmaktan dolayı olmaksızın, öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur." (el-Mâide, 5/32)

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Mama Fiyatları
 • Reşit Babacan HAYATIMDAKİ SEN
 • Şener Mengene Strateji Derneği
 • İsa Güneş TÜRKİYEYE ASLAN KESİLEN ARAPLAR –
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Fehmi Fidancı TRAFİK HAFTASI
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2018 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.