18.06.2018 - 06:42 | Son Güncelleme: 13.08.2017 - 14:25

ŞANLIURFAYA BAKANLIK –

ŞANLIURFAYA BAKANLIK –

Nihayet yıllar sonra, Hükümette ilimizden bir Bakan çıktı. Hemde hiç hesapta yokken ve tamamı ile hak edilmiş bir Bakanlık.


Geçmişte Anavatan Partisi iktidarında Rahmetli Eyyüp Cenap GÜRPINAR Devlet Bakanlığı yapmıştı. Yine Rahmetli Süleyman Demirel’in hükümetleri döneminde Sayın Necmettin CEVHERİ Turizm Bakanlığı, yine Doğru Yol Partisi iktidarı döneminde Sayın Tansu Çiller hükümetleri zamanında, Sayın Necmettin CEVHERİ Devlet Bakanlığı yapmıştı. Bu dönemlerden icracı Bakanlık olan Turizm Bakanlığı döneminde ilimiz en çok yararlanmıştır. Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı da icracı bir Bakanlıktır. İlimizin Tarım ve Hayvancılık Şehri oluşu da göz önünde bulundurulursa bu Bakanlık bizim için çok önemli diye düşünüyorum.

Hiç vakit kaybetmeden şucu bucu diye ayrım yapmadan, Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı önderliğinde tüm Sivil Toplum Kuruluşları, İlin sanayici, İş adamları ve Kanaat önderleri bir araya gelmeli ve İlimizin gelecek 100 yıllık Tarım ve Hayvancılık hedefleri belirlenmeli, tarım ve hayvancılıkta marka olma, lider olma yönünde yapılması gerekli olan adımlar derhal atmalıdırlar. Bu bizim için olduğu kadar ülkemiz ve vatandaşlarımız için de çok önemlidir.

Hemen aklıma gelenleri sıralayayım. Organize Besi Sanayinin alanı genişletilmeli, kapsamı entegre et Sanayii’sinide kapsayacak şekilde genişletilmeli, bu sektörde ki vatandaşlarımızın sayısı arttırılmalı, kapasiteleri genişletilmeli, ayağı yere basar bir Ar-Ge çalışması yapılmalı. üretim, yetiştirme ve satış konularında sektördeki iş adamlarımızın eğitimleri tamamlanmalı, bu sektörde hızlı bir kalkınma moduna girilmelidir. Hayvansal ürünlerin Dünya piyasalarına arzı için gerekli destekler sağlanmalıdır.

Tarım ürünlerinin çeşitleri arttırılmalı, bu sektörde çalışanların, İş adamlarının başta üretim, dağıtım ve satış konularında eğitim düzeyleri arttırılmalı, Bu ürünleri ürün olarak değil, işlenmiş nihai ürün olarak pazarlanmasını, satışını gerçekleştirmek için sektör çalışanları desteklenmeli, Bu ürünleri Dünya piyasalarına ulaştırılması için öncülük ve rehberlik hizmetleri verilmeli, marka ürünler elde edilmesi için hedefler ortaya konmalıdır.

Ekolojik tarım ve iyi tarım uygulamalarının öncülüğü yapılmalı, mevcutlar geliştirilmeli, çiftçilerimiz bu yönde eğitilmeli ve desteklenmeli. İlimizde güneşli gün sayısı fazla olması da hesaba katılarak, Karaali bölgesinde yoğunlaşan seracılık, tüm il geneline yayılmalı, bu konuda çiftçiler eğitilmeli ve desteklenmelidir.

Bir çırpıda aklıma gelenleri sıraladım, inanıyorum hepinizin aklına bunlardan fazlası gelmektedir. Önemli olan bu akılları bir araya getirmek önderlik, öncülük etmek. Doğrusu bu konuda yukarıda da belirttiğim gibi Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan ilimizi şaha kaldıracak bu ve diğer tarımsal projeler konusunda öncülük bekliyoruz. Ortak aklı bir araya getirmelerini bekliyoruz. Nihayetinde Şanlıurfa’ya Bakanlık verilmiş, çok şey mi istiyoruz acaba.. Kalın sağlık ve esenlikle….


(Şanlıurfagazetesi)

Yazarlarımız
 • C.Cahit Coşkun Yıldırım Dönemi Sone Erdi
 • İsa Güneş SEÇİME DOĞRU –
 • Reşit Babacan SİNEM
 • Şener Mengene Birlik ve Beraberliğin Önemi
 • Abdulkadir Sansak ÇEHRENİN İKİ TÜRLÜSÜ
 • Mehmet Tarhan ADİL YÖNETİM ANLAYIŞI
 • musti Seçim Yaklaştı Vatandaş Hatırlandı...
 • Hüseyin Kolsuzoğlu FAİZ VE TEFECİLİK
 • Fehmi Fidancı TRAFİK HAFTASI
 • Tüm hakları saklıdır © 2011-2018 www.urfahaberhatti.com Sitemiz yanlızca internet üzeri'nden yayın yapar.
  Sitede yer alan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumludur. yayınlanan haber,yazı ve yorumlardan, yazarları sorumludur.
  ww.urfahaberhatti.com ile herhangi bir bağlantı kurulmaz. Sitemiz sorumlu degildir.
  Sitede yer alan bütün içerikler izinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Siteye eklenen yorumlarda; kişi yada kuruluşları suçlayıcı, aşağılayıcı, küçük düşürücü veya iftira niteliğinde olan, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, din, dil ve ırk ayrımı yapılan veya polemik oluşturacak şekilde ifadeler kullanılması yasaktır.